Z pamiętnika uczestniczki wymiany polsko-niemieckiej

PODRÓŻE KSZTAŁCĄ

Uczniowie Gimnazjum nr 1 z Lidzbarka Warmińskiego w szkole partnerskiej - Ewangelickim Gimnazjum w Jenie (Niemcy) 18-24.05.2014

pomnik.jpg

Fot.  1 Pamiątkowe zdjęcie na tle Pomnika Narodów pod Lipskiem

18.05.2014 r. z samego rana nasi uczniowie wyruszyli w długą podróż do Niemiec w ramach wymiany uczniów polsko-niemieckich. Dwanaście godzin drogi w jednym autobusie zbliżyło wszystkich uczestników wycieczki. Pogoda towarzyszyła nam od samego początku, również w Jenie. Wieczorem, ok. godziny 21.00  grupa niemiecka wyczekiwała naszego przyjazdu. Polacy z wielkim podekscytowaniem i lekkim przerażeniem kolejno wychodzili z autobusu do swoich rodzin. Następnego dnia wszyscy zebrali się w szkole na spotkaniu integracyjnym. W ramach programu mieliśmy okazję razem zwiedzić studio telewizyjne w Lipsku, gdzie ochotnicy mogli sprawdzić się w roli prezentera pogody czy wiadomości. Zobaczyliśmy też miejsca nagrań najsłynniejszych seriali oraz piękną panoramę miasta. Długo wyczekiwana wizyta w Fabryce Wyrobów Cukierniczych Griesson przyniosła wiele wrażeń. Wycieczkę wzbogaciła degustacja ciasteczek oraz zakupy w firmowym sklepie. Kolejny dzień spędziliśmy w Erfurcie. Odwiedziliśmy miejscowy parlament, gdzie z cierpliwością wysłuchaliśmy obrad polityków. Następie wybraliśmy się do miasta, aby obejrzeć historyczną katedrę. Każdego dnia mogliśmy spędzać wieczory tylko z uczniami. Grupa niemiecka często zabierała nas do galerii handlowych, spacerowaliśmy po mieście. Jednak najbardziej pamiętne były gry i zabawy w parku.

studio.jpg

Fot.  2 W studiu telewizyjnym w Lipsku

projekt.jpg

Fot.  3 Praca nad projektem

Oprócz tych krótkich wakacji zajmowaliśmy się  także projektami i uczestniczyliśmy w lekcjach. Zostaliśmy podzieleni na kilka grup, które wspólnie pracowały nad wybranym projektem. Komunikowaliśmy się w języku angielskim, ale gdy zabrakło słów i ręce okazały się pomocne. Ostatnie spotkanie w szkole polegało na dopracowaniu projektów i przedstawieniu ich na forum. Pojawiły się filmiki, opowiadania, a także... degustacja miejscowych rarytasów. W piątek wieczorem grupa niemiecka wraz ze swoimi rodzicami zorganizowała wspólnego grilla jako wieczór pożegnalny. Był to jeden z najweselszych dni, ponieważ właśnie wtedy zacieśniły się więzi pomiędzy uczniami. Przez cały ten czas nie było większych problemów. Pierwsze co nas spotkało na miejscu, to była tęsknota za domem i chęć ucieczki, lecz 24 maja nikomu nie spieszyło się do autobusu, uczniowie przedłużali wyjazd jak tylko to było możliwe, nikt nie chciał opuszczać Jeny.

boisko.jpg

Fot.  4 Na boisku szkolnym

Na pożegnanie zostało uronione wiele łez.

To wszystko dzięki naszym opiekunkom: Pani Annie Górskiej – nauczycielce jęz. niemieckiego oraz Pani Dyrektor – Dorocie Olszewskiej! Wspaniałe wspomnienia pozostaną na całe życie, za to jesteśmy Paniom wdzięczni. Teraz tylko pozostało czekać na przyjazd naszych przyjaciół w przyszłym roku szkolnym!

Polsko-niemiecka wymianę młodzieży wsparli finansowo Pan Burmistrz Artur Wajs, Pan Marszałek Jacek Protas oraz Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. Dziękujemy.

Paula Kielak

ucz. kl. I a