Konspekt lekcji z chemii – gimnazjum kl. III.

E. Nosewicz

 

Temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o pochodnych węglowodorów.

      

Cele operacyjne:

Uczeń wie:  jak zbudowane są pochodne węglowodorów

-         jakie są właściwości fizyczne pochodnych węglowodorów

-         gdzie mają zastosowanie pochodne węglowodorów 

Uczeń umie:  napisać wzory sumaryczne przedstawicieli alkoholi, kwasów karboksylowych i estrów.

-         rozróżnić alkohole, kwasy karboksylowe i estry za pomocą wzorów ogólnych.

-         określić właściwości fizyczne alkoholi, kwasów karboksylowych i estrów

-         podać przykłady (3) praktycznego zastosowania alkoholi, kwasów karboksylowych i estrów.

 

Metody:  praktyczna – ćwiczenia uczniowskie (praca w grupach)

              ilustracyjna – plansze, tabelki, foliogramy, koperty z karteczkami

 

Materiały dydaktyczne: – zestaw probówek na statywie,

                                       – odczynniki chemiczne: alkohol etylowy,  roztwór kwasu octowego, ester (octan etylu ), białko jaja

                                        kurzego.

     – grafoskop                                 

-         tabelki do uzupełnienia przez uczniów

-         koperty z karteczkami do tabelki                       

-         przedmioty wokół nas

Przebieg lekcji: 1.Część nawiązująca:

-         na przykładzie denaturatu, octu i olejku zapachowego

uczniowie określają trzy grupy pochodnych węglowodorów

-         wymieniają cechy opisujące każdą substancję: budowa,

właściwości fizyczne, zastosowanie.

                          2.Część właściwa:

Pytanie1. Jak zbudowane są pochodne węglowodorów?

-         uczniowie otrzymują koperty z karteczkami na których

zapisane są części tabelki o budowie węglowodorów i tabelki

puste pasujące do tych części.

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

-                                                 

 

 

 

 

 

 

           – napisy w tabelce: Grupa związków, Kwasy karboksylowe, Alkohole, Estry, Wzór ogólny, Grupa funkcyjna, Przedstawiciel, R–OH, R–COOH, R1–COO–R2, Alkoholowa, Karboksylowa, Estrowa, Kwas octowy, Alkohol etylowy, Octan etylu.

-         uczniowie odpowiadają na postawione wyżej pytanie po ułożeniu tabelki: Pochodne węglowodorów zbudowane są z rodnika węglowodorowego i grupy funkcyjnej. (zapisują w zeszytach)

Pytanie 2. Jakie właściwości fizyczne posiadają pochodne węglowodorów?

-         każda grupa uczniów otrzymuje statyw z trzema ponumerowanymi probówkami i nazywa je na podstawie właściwości fizycznych. (ocet, alkohol i ester)

-         wspólnie określają właściwości fizyczne pochodnych węglowodorów (zapisują w zeszycie)

-         zawartość czwartej probówki z białkiem łączą z alkoholem etylowym i wyciągają wnioski o oddziaływaniu alkoholu na organizm człowieka.

              

Pytanie 3. Gdzie mają zastosowanie pochodne węglowodorów?

-         trzech uczniów trzyma plansze z napisami (Kwas octowy, Alkohol etylowy, Ester).

Uczniowie w grupach przyporządkowują stojące przedmioty do zastosowania trzech substancji.

                                  (ocet, denaturat, ogórki konserwowe, dezodorant, mydło, gruszka, perfumy, aspiryna, olejek do ciasta).

-         wyciągają wnioski o zastosowaniu pochodnych węglowodorów. (zapisują w zeszytach).

Podsumowanie:        uczniowie otrzymują karteczki z trzema pytaniami:

1.     Co to za substancja? (ciecz bezbarwna, słabo rozpuszczalna w wodzie, o zapachu bananów).

2.     Podaj wzór sumaryczny i strukturalny alkoholu etylowego.

3.     Mama robi surówkę z czerwonej kapusty i dodaje sól, cukier i .........................., który odbarwia kapustę na różowo.

Nauczyciel na podstawie odpowiedzi na postawione pytania bada efektywność przeprowadzonej  lekcji.

Zadanie domowe: Przygotuj się do sprawdzianu o pochodnych węglowodorów.